Close
Pražská 1579, 274 01 Slaný

Rady a tipy, jak si zařídit koupelnu na chalupě

Rady a tipy, jak si zařídit koupelnu na chalupě

V dnešní době se stále více lidí obrací k prostému a klidnému životu na venkově. Chalupa, to je synonymum pro příjemnou atmosféru a rustikální styl. Ať už stavíte novou chatu či chalupu, nebo rekonstruujete starší roubenku, koupelna si jistě zaslouží zvláštní pozornost. Inspirujte se našimi tipy od plánování, přes návrh až po vybavení koupelny na chalupu.

1. Plánování koupelny na chalupě

Plánování koupelny je zásadní krok, kterým můžete ovlivnit rozložení prostoru a funkčnost koupelny. Postup zařizování se mírně liší v tom, zda budujete novou koupelnu, nebo rekonstruujete stávající. V obou případech je však základem detailní plán, jenž zohledňuje všechny aspekty designu, použitelnosti a uspořádání. Pouze tímto způsobem vytvoříte harmonický a ucelený prostor, který bude sloužit po mnoho let.

Nová koupelna na chalupě

U výstavby nové koupelny máte tu výhodu, že můžete pracovat s čistým projektem. Rozložení koupelny je jednou z prvních věcí, které je třeba si rozmyslet. Umístění by mělo být praktické a snadno přístupné z ostatních částí chalupy.

Nezapomeňte vzít v úvahu velikost a rozložení prostoru. Minimální plocha koupelny, aby se do ní pohodlně vešly všechny základní zařizovací předměty (toaleta, umyvadlo, sprchový kout), by měla být přibližně 4 m2. Záleží však vždy na konkrétní dispozici a rozměrech místnosti. Pokud chcete v koupelně používat i vanu a pračku, počítejte s plochou minimálně 5 m2.

Rekonstrukce stávající koupelny na chalupě

Druhou možností je rekonstrukce starší koupelny, kde musíte zohlednit existující půdorys a prostorové možnosti. Umístění nového sanitárního vybavení je často limitované aktuálním stavem koupelny, neboť se musí brát v potaz pozice stávajících vodovodních přípojek, odtoků a elektroinstalací. Při plánování samozřejmě přihlédněte také k poloze a velikosti oken a dveří.

Zamýšlené změny budete muset konzultovat s odborníkem. Je také možné, že budete nuceni v průběhu rekonstrukce vaší vesnické koupelny vymyslet nové kreativní řešení, případně hledat kompromisy, abyste maximalizovali prostor a funkčnost.

2. Funkce koupelny na chalupě

Ať už budujete novou koupelnu, nebo rekonstruujete stávající, je třeba pečlivě si promyslet, jaké specifické funkce by měla koupelna na chatě či chalupě splňovat a jak bude zapadat do celkového stylu a atmosféry obydlí. Uvědomte si, že koupelna by měla vyhovovat nejen vašim potřebám, ale i potřebám případných hostů či návštěvníků. Měla by být snadno přístupná a intuitivní.

Jaké funkce má mít koupelna na chalupě?

Správně navržená koupelna není pouze o vizuální stránce. Princip tkví ve vzájemné harmonii všech důležitých vlastností, které by měly tento prostor pro každodenní hygienu splňovat.

  • Komfort a pohodlí – ergonomické rozmístění prvků a dostatek prostoru pro pohodlný pohyb.
  • Funkčnost – praktická organizace koupelny, dostatek úložného prostoru a snadná údržba.
  • Estetika a styl – design odpovídající celkovému stylu chalupy. Harmonická kombinace barev a materiálů doplněná o vhodné dekorativní prvky.
  • Dostupnost a bezpečnost – bezbariérový přístup, absence kluzkých povrchů a ostrých rohů. Odborná instalace elektřiny a bezpečné druhy osvětlení.
  • Energetická efektivita a ekologie – využití úsporných technologií, ekologických materiálů a udržitelných řešení. Možnost recyklace vody.
  • Vybavení pro návštěvy – nabídka základních toaletních potřeb zahrnující například speciální ručníky pro hosty, miniaturní lahvičky s kosmetikou apod.
  • Atmosféra a relaxace – tichý prostor umožňující odpočinek, který je možné doplnit o aromatické vůně, svíčky, rostliny atd. Možnost volby osvětlení a intenzity větrání.

3. Rozpočet koupelny na chalupu

Stanovení finančních limitů je zásadní otázkou jakéhokoliv stavebního nebo rekonstrukčního projektu, včetně zařizování vesnické koupelny. Reálně stanovený rozpočet je předpokladem k tomu, aby se zamýšlený návrh potkal s realitou.

Náklady na novou koupelnu zahrnují:

  • Stavební materiály – cena bude záviset na typu a kvalitě materiálů, které zvolíte.
  • Sanitární zařízení – náklady na novou vanu, sprchu, toaletu a umyvadlo.
  • Práce – náklady na práci budou záviset na složitosti projektu a na tom, jestli si vyberete stavební firmu či samostatného řemeslníka.
  • Elektroinstalace a osvětlení – náklady spojené s instalací nového osvětlení a dalších elektrických prvků.
  • Projekt – cena za vypracování projektu.

Náklady na rekonstrukci koupelny zahrnují:

  • Rozpočet na opravy – cena za opravu či výměnu stávajících prvků a zařízení.
  • Modernizace vybavení – náklady na výměnu stávajícího sanitárního zařízení, jako jsou vany, sprchy, toalety a umyvadla. Částka může zahrnovat rovněž nábytek, koupelnové organizéry, zrcadla a další doplňky.
  • Práce – cena za práci může být nižší, pokud již existuje základní infrastruktura inženýrských sítí (připojení vody, kanalizace, elektřiny) a není třeba provádět rozsáhlé stavební úpravy.
  • Materiály na úpravy – cena materiálů potřebných k úpravám stávajícího prostoru.
  • Povolení – rekonstrukce koupelny na chalupě nepodléhá ohlášení ani stavebnímu povolení. Pokud byste chtěli provést rozsáhlé změny, je lepší se vždy zeptat na příslušném stavebním úřadě.

Rekonstrukce versus nová koupelna

Renovace stávající koupelny je většinou finančně méně náročná než stavba zcela nové koupelny. Rekonstrukce obvykle zahrnuje výměnu sanitárního zařízení, obkladů a dlažby, případně úpravy vodovodních a odpadních systémů. Na druhou stranu stavba nové koupelny obnáší kompletní stavební práce, včetně výstavby zdí, instalace vodovodních a odpadních systémů a elektroinstalace, což představuje vyšší celkové náklady.

Zatímco rekonstrukce koupelny na chalupě je výhodnější pro ty, kdo mají omezený rozpočet, stavba úplně nové koupelny nabízí majitelům více flexibility v plánování a přizpůsobení prostoru přesně podle svých představ a požadavků.

4. Styl koupelny na chalupu

Vhodně zvolený vzhled koupelny vykouzlí na chalupě příjemnou a útulnou atmosféru plnou klidu a harmonie. Můžete si vytvořit originální prostředí, které odráží styl a charakter vaší konkrétní chalupy. Je pouze na vás, který styl si vyberete a jak jej sladíte se zbytkem domu. Smyslem je vytvořit funkční a praktický prostor, jenž se bude snadno udržovat a bude odolný vůči vlhkosti a mechanickému opotřebení.

Rustikální styl

Rustikální styl je charakteristický přírodními materiály, neopracovaným dřevem a kamennými prvky. Je ideální pro ty, kdo preferují autentický a útulný vzhled, který jde ruku v ruce s vesnickou atmosférou.

Venkovský styl

Jak název napovídá, venkovský styl koupelny se inspiruje životem na venkově. Často v něm najdeme drobné přírodní detaily, květinové vzory a světlé barvy evokující svěží dojem. Koupelna venkovského stylu skvěle zapadne do chalupářského prostředí.

Vintage styl

V tomto stylu dominují retro prvky, starožitný nábytek a dekorace, které navozují nostalgickou atmosféru. Vintage koupelna je ideální pro ty, kdo mají rádi kombinaci klasického a romantického designu s kapkou elegance.

Skandinávský styl

Jednoduchost, funkčnost a světlé barvy. Interiér koupelny ve skandinávském stylu se vyznačuje prostorností a minimalismem. Jsou pro něj typické přírodní materiály, čisté linie a harmonické prostředí.

Eklektický styl

Eklektický styl je odvážný, osobitý a jedinečný. Je to směs několika různých stylů. Prolínají se v něm různé barvy a textury, které vytváří překvapivé originální kombinace.

Moderní styl

Aktuální moderní styl koupelen je založený na čistých liniích, funkčnosti a minimalistickém designu. Je určen pro osoby, jež preferují novodobé avantgardní prvky. Musí být jednoduché a zároveň sofistikované, což ve výsledku působí velmi atraktivně.

Industriální styl

Netradiční vzhled industriálních koupelen poznáte podle odhalených instalací, přiznaných podhledů a využití neobvyklých materiálů, jako jsou beton a kov. Strohý a urbanistický vzhled je vhodný zejména pro mladší generace a odvážné inovativní jedince.

5. Materiály

Když plánujete koupelnu do chalupářského prostředí, tak se vyplatí vybírat z trvanlivějších materiálů, jež odolají plísním a vlhkosti. Odolnější materiály jsou zároveň velice praktické, jelikož se snadno udržují a dlouho vydrží v dobrém stavu.

Materiály, které se hodí do koupelny na chalupu:

  • Keramika – tradiční a velmi oblíbený materiál, který je vyhledávaný pro obklady, dlaždice i umyvadla. Keramika je snadno dostupná a velmi dobře se udržuje.
  • Dřevo – přírodní materiál, jenž dokáže v koupelně vytvořit teplou a útulnou atmosféru. Když je správně ošetřeno, dobře si poradí s vlhkostí a zachová si svůj charakteristický vzhled po mnoho let.
  • Přírodní kámen – robustnost a unikátní textura tohoto materiálu dodá koupelně rustikální nádech.
  • Nerezová ocel – odolný a hygienický materiál moderního vzhledu. Nerez se hodí především pro baterie, sprchy nebo umyvadla.
  • Sklo – skleněné sprchové kouty nebo skleněné obklady jsou atraktivním řešením. Sklo dokáže v malé koupelně opticky zvětšit prostor.
  • Beton – upravená voděodolná forma betonu pro podlahy, zdi či stropy je ideální pro dosažení industriálního či minimalistického vzhledu koupelny.
  • Teraso – směs mletého kamene a cementu, která je oblíbená pro svůj retro vzhled a odolnost.
  • Mramor – ačkoliv vyžaduje více péče, mramor dodá koupelně luxusní a elegantní vzhled.
  • Porcelán – často používaný materiál pro vany a umyvadla, je odolný a má hladký povrch.
  • Vinyl – díky své voděodolnosti a snadné údržbě je vhodný zejména pro podlahy.

6. Výběr sanitárního zařízení na chalupu

Sanitární zařízení je neodmyslitelná součást každé koupelny. Jejich správný výběr ovlivní nejen funkčnost a komfort, ale také estetický dojem z prostoru.

Typy sprch

Na trhu jsou dostupné různé druhy sprch. Každý typ má své výhody a nevýhody, takže sami musíte zvážit, která varianta bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

  • Klasické sprchy – majípevnou sprchovou hlavici a odtok v podlaze. Často se kombinují s vanou.
  • Bezbariérové sprchy (walk-in sprchy) – moderní sprchy bez prahů s odtokem v podlaze. Vhodné pro osoby s omezenou pohyblivostí.
  • Sprchové boxy – kompletní uzavřené sprchové jednotky. Existuje mnoho variant s různými vestavěnými funkcemi. Chrání okolní prostor před stříkající vodou.
  • Sprchové vaničky – slouží jako základna pro stojící sprchy. Mohou být vestavěné, nebo volně stojící. Vyrábí se z různých materiálů.
  • Hydromasážní sprchy – mají funkci vodní masáže s více tryskami a nastavením intenzity.
  • Parní sprchové boxy – sprcha s funkcí parní koupele, která je určena pro relaxaci a detoxikaci. Do parní lázně je možné přidat esenciální oleje.
  • Energeticky úsporné sprchy – sprchy s nízkým průtokem vody, které šetří vaši peněženku. Jsou vhodné pro ekologické bydlení.

Typy van

Kdo by si nechtěl po dlouhém dni odpočinout v koupeli. Vana je pro relaxaci na chalupě jako stvořená. Vyberte si typ, který vám bude do koupelny pasovat jako ulitý.

  • Klasické vany – běžně dostupné vany oválného nebo obdélníkového tvaru, které se nabízí v různých rozměrech, materiálech a cenových skupinách.
  • Rohové vany – vany uzpůsobené tvarem do rohu místnosti, aby ušetřily prostor. Jsou ideální pro více osob.
  • Hydromasážní vany – disponují různými druhy masážních trysek pro dokonalou relaxaci. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a nároky na údržbu.
  • Vany na nožičkách – vany s retro klasicistním vzhledem a malými elegantními nožkami. Mohou kombinovat různé druhy materiálů.
  • Volně stojící vany – moderní minimalistické vany vhodné jako designový prvek. Umísťují se doprostřed místnosti nebo ke stěně.

Až se budete chtít naložit do vany a pořádně se zrelaxovat, vyzkoušejte třeba kávovou nebo bylinnou koupel!

Typy toalet

Koupelna bez záchodu, jako by nebyla. Ať už preferujete závěsné, nebo samostatně stojící WC, při výběru zohledněte dostupný prostor v koupelně.

  • Kombinované toaleta – Starší typ záchodové mísy, známý také jako WC kombi, s nádržkou umístěnou nad mísou. Instalace je jednoduchá, nemusí se vrtat do zdi.
  • Volně stojící toaleta – Samostatně stojící toaleta stojí na podlaze, je nutné k ní nainstalovat nádrž na vodu.
  • Závěsná toaleta – Moderní druh klozetu, jenž se zavěšuje na stěnu. Splachovací nádrž s ovládacím tlačítkem je zabudována ve zdi. Pověšené WC je praktické na údržbu a výšku instalace si můžete libovolně zvolit.
  • Toaleta s bidetem – Kombinace toalety a bidetu v jednom. Zajišťuje vysoký standard hygieny a komfortu, což ocení především starší lidé. Nevýhodou je vyšší cena.

Typy umyvadel

Umyvadel existuje několik typů, které se liší tvarem, velikostí a požadavky na instalaci.

  • Nástěnná umyvadla – montují se přímo na zeď, čímž šetří prostor. Jsou vhodnou volbou do menších koupelen.
  • Stojánková umyvadla – stojí na podstavci nebo sloupku, který pomáhá skrýt odpadní roury. V prostornějších koupelnách mohou být zajímavým designovým prvkem.
  • Vestavěná umyvadla – jsou zabudovaná do pracovní desky nebo skříňky. Snadno se udržují a mohou nabízet úložný prostor pro uložení čisticích prostředků, ručníků a jiných potřeb.
  • Umyvadla na desku – moderní typ umyvadel, jenž se pokládá na vrchní část koupelnové desky. Jeho výhodou je snadná montáž a dekorativní vzhled.
  • Rohová umyvadla – skvělá do malých koupelen, kde je nutné umyvadlo umístit do rohu. Jejich součástí může být drobný úložný prostor.
  • Dvojitá umyvadla – nabízí dvě umyvadla vedle sebe, což ocení páry nebo rodiny s dětmi. Sice v koupelně vyžadují více prostoru, ale jsou velice pohodlná.
  • Umývátka – malá kompaktní varianta klasického umyvadla, která se hodí do stísněných prostorů, například na WC se samostatnou toaletou.

Druhy vodovodních baterií

Výběr vodovodní baterie nepodceňujte. Vyhlédněte si modely, které jsou energeticky efektivní, kvalitní a stylové.

  • Jednopákové (jednootvorové) baterie – mají kompaktní design, který je ideální pro menší prostory. Teplotu a intenzitu průtoku vody můžete pohodlně ovládat jednou rukou.
  • Nástěnné baterie – montují se přímo na zeď, čímž se šetří místo na pracovní desce. Dodají interiéru moderní nádech.
  • Baterie s termostatem – termostatické baterie umožňují nastavit a udržovat konstantní teplotu vody, což může být v chladnějším prostředí chalupy velmi užitečné.
  • Retro baterie – vodovodní stojánková baterie se dvěma kohoutky pro oddělené nastavení teplé a studené vody. Klasický vzhled v kombinaci s bronzovým, zlatým nebo chromovaným provedením dokonale doplní rustikální nebo vintage styl chalupy.
  • Vodovodní baterie s nízkým průtokem – energeticky efektivní varianty vodovodních baterií, jež pomáhají snižovat náklady na vodu.

7. Koupelnový nábytek a úložné prostory

Sestava koupelnového nábytku na chalupu by měla být v prvé řadě funkční a praktická pro používání. Skříňky, šuplíkové komody a další nábytek musí odolat vlhkosti. Z toho důvodu by se neměl pokládat přímo na podlahu, ale položit na speciální nožičky, případně zavěsit na stěnu.

Co se týká rozměrů, pokuste se z dostupného prostoru vytěžit maximum. Před nákupem si koupelnu pečlivě změřte a rozměry si zapište. Jestli vás nabídka v obchodech nezaujme, můžete si nechat u truhláře vyrobit vestavěné koupelnové skříňky na míru.

Tipy na řešení úložného prostoru v malé koupelně:

  • Věšáky a háčky
  • Regály a police
  • Zásuvkové skříňky
  • Kosmetické organizátory
  • Košíky na toaletní potřeby
  • Zrcadlové skříňky

8. Dekorace a doplňky

Jakmile máte koupelnu hotovou, není od věci ji trošku zútulnit a přidat kapku vlastního vkusu vhodně zvolenými dekoracemi, doplňky a textiliemi.

Osobité kouzlo ve vaší koupelně na chalupě vykouzlíte, když do ní přidáte:

  • Přírodní materiály – dekorace ze dřeva, kamene či ratanu dodají interiéru autentický pocit venkovského prostředí. Může se jednat například o dřevěné rámy zrcadel, kamenné misky a ratanové koše.
  • Ručně vyrobené doplňky – jakýkoliv „handmade“ produkt (koupený nebo vámi vyrobený) dodá koupelně potřebnou originalitu.
  • Retro vybavení – se starými zařizovacími předměty se ve vaší venkovské koupelně vrátíte v čase až o několik desetiletí. Zruční jedinci si mohou vyzkoušet vlastními silami zrenovovat nábytek.
  • Květinové aranžmá – mísy s čerstvými květinami nebo sušenými listy mohou vytvořit klidné a přirozené prostředí venkova.
  • Zrcadla – nástěnná či kosmetická zrcadla s dřevěným zdobeným rámem vám udělají nejen službu, ale zároveň se stanou ve vaší koupelně nenahraditelným doplňkem.
  • Věšáky a háčky – i malé drobnosti, jako jsou háčky na župany a ručníky, dodají koupelně šmrnc. Stačí se poohlédnout po produktech v rustikálním stylu.
  • Svíčky a aroma lampy – typické doplňky pro navození romantické atmosféry. Aroma lampy a difuzéry jsou skvělou možností, jak přidat každodenní očistě nový rozměr.
  • Koše na prádlo a úložné boxy – nepostradatelné funkční doplňky, které mohou sloužit také jako dekorativní prvky.

Buďte kreativní, ale nepřehánějte to s kombinováním různých barev, textur a vzorů. Řiďte se pravidlem „méně je více“.

9. Údržba a péče o koupelnu na chalupě

Koupelna na chatě, chalupě či v jiném rekreačním obydlí vyžaduje stejnou péči a údržbu jako jakákoliv jiná koupelna, možná i o něco více vzhledem k jejím specifickým podmínkám. Udržování koupelny v dobrém stavu je zásadní pro prodloužení životnosti zařizovacích předmětů i použitých materiálů.

Pravidelné čištění

Všechny povrchy, zejména dlaždice, zrcadla a sanitární zařízení, by měly být pravidelně čištěny vhodnými čisticími prostředky, aby se zabránilo vzniku vodního kamene, plísním, pachům a šíření bakterií.

Ventilace

Adekvátní větrání pomáhá z místnosti odstranit přebytečnou vlhkost a zabránit přítomnosti plísní. Ventilace je důležitá hlavně po sprchování nebo koupání. Postará se o ni otevřené okno, ventilátor či rekuperace a v neposlední řadě také otevřené dveře.

Kontrola těsnění

Pravidelně kontrolujte těsnění kolem vany, sprchového koutu a umyvadla, abyste se vyvarovali netěsnostem a následným problémům se zatečením vody do nepatřičných míst. Pokud je potřeba, utěsněte spáry silikonem a vyměňte staré netěsnící lišty za nové kusy.

Propláchnutí potrubí

Používáte-li chalupu nepravidelně, například jen v létě, před a po sezóně v koupelně dobře spláchněte všechny nečistoty z potrubí delším proudem tekoucí vody.

Tipy na snížení vlhkosti v koupelně

Ve starších koupelnách představuje vlhkost velký problém, obzvláště ve chladnějších regionech nebo lokalitách s vyšší vlhkostí.

  • Voděodolné materiály – investujte do kvalitních voděodolných obkladů a dlažeb.
  • Vysušení sprchy a vany – po každém použití sprchy nebo vany vysušte přebytečnou vodu ručníkem. To platí také o mokré podlaze.
  • Kontrola střechy a stěn – zajistěte, aby střešní krytina a stěny byly v dobrém stavu, jinak by jimi mohla procházet vlhkost.
  • Přítomnost rostlin – některé druhy rostlin umí přirozeně snižovat vlhkost v prostoru.
  • Odvlhčovače vzduchu – do koupelen s nadprůměrnou vlhkostí můžete umístit odvlhčovač vzduchu, což je přístroj, který snižuje množství vodních par z okolního vzduchu.

10. Možné problémy v koupelně na chalupě a jak je řešit

Čas od času se mohou vyskytnout různé komplikace, které omezují možnost koupelnu plnohodnotně a pohodlně používat. Buďte připraveni a zjistěte, jak lze jednotlivé problémy vyřešit.

Problém: Plíseň a vlhkost

Řešení: Zajistěte v koupelně správnou ventilaci. V případě potřeby použijte odvlhčovač vzduchu a pravidelně čistěte povrchy antifungicidními prostředky.

Problém: Ucpaný odpad

Řešení: Do odtoků používejte sítka, abyste zachytili případné nečistoty. V případě ucpání aplikujte běžné domácí prostředky na čištění odpadu, můžete použít i odpadní zvon. Jestli se nepodaří odtok zprůchodnit, zavolejte si instalatéra.

Problém: Pomalý odtok vody

Řešení: Odtok pravidelně kontrolujte, čistěte sifony a odtokové trubky od vlasů a jiných nečistot.

Problém: Poškozené těsnění u vany nebo sprchy

Řešení: Vyměňte staré nebo poškozené těsnění za nové, aby se zamezilo zatečení vody do konstrukce vany či sprchy.

Problém: Protékající toaleta

Řešení: Zkontrolujte splachovací mechanismus. S největší pravděpodobností bude nutné vyměnit nějakou poškozenou součástku. Opravu raději konzultujte s odborníkem.

Problém: Prasklý obklad nebo dlažba

Řešení: Dlaždice se mohou na frekventovaných místech po delší době znehodnotit. Nahraďte poškozené kusy obkladů nebo dlažby co nejdříve za nové.

Problém: Rez a vodní kámen

Řešení: Na kohoutky, baterie a sprchové hlavice pravidelně používejte čisticí prostředky určené k odstraňování vodního kamene a koroze. Jestliže je sanitární zařízení nenávratně poškozeno, bude nutné jej vyměnit za nový kus.

Problém: Nedostatečné osvětlení

Řešení: Přidejte do koupelny další zdroje světla, případně nahraďte stávající žárovky novým silnějším typem osvětlení.

Problém: Nedostatek úložného prostoru

Řešení: Vybavte koupelnu skříňkami, komodami nebo posuvnými regály. Pokud je koupelna příliš malá, maximalizujte úložný prostor pod umyvadlem, nad pračkou nebo na stěnách.

Problém: Poškrábaná vana či umyvadlo

Řešení: V obchodech je možné zakoupit speciální sady na opravu drobných škrábanců. V horších případech nezbývá nic jiného než znehodnocené sanitární vybavení renovovat, nebo vyměnit.

Problém: Zabezpečení proti vloupání

Řešení: I když koupelna není typickým místem, kam by se zloději snažili vniknout, nezabezpečené okno by je mohlo přitahovat. Pokud netrávíte čas na chalupě po celý rok, zabezpečte okna v koupelně bezpečnostním kováním, zámkem nebo zesíleným sklem. U větších oken můžete zvážit montáž bezpečnostních rolet nebo žaluzií. Jako prevence proti krádeži může dobře posloužit i osvětlený exteriér kolem domu.

11. Úsporná opatření v koupelně na chalupě

Ruku na srdce. Ani občasné využívání koupelny na chalupě není zadarmo. Nejen energie, ale i voda něco stojí, a tak je v dnešní době nutné ke spotřebě vody, plynu i elektrického proudu přistupovat uvědoměle a ekologicky.

Jak snížit spotřebu vody a energie?

Úsporné armatury

Vybírejte moderní vodovodní baterie a sprchové hlavice, které mají nižší spotřebu vody. Každý takový výrobek je viditelně označen a pomůže vám snížit spotřebu vody až o 50 % v porovnání s tradičním vybavením.

Úsporné splachování

Moderní toalety s možností dvojitého splachování uspoří vodu při každém spláchnutí. Ještě úspornějším řešením je splachování WC tzv. šedou vodou, což je voda, která byla odvedena do splachovacího systému z umyvadla, dřezu, sprchy či vany.

Úsporné ohřívače vody

Ekologické bydlení se neobejde bez úsporného ohřívače vody nebo bojleru, jenž je doplněn o správnou izolaci, což při ohřevu vody napomáhá významně snížit spotřebu energie.

Možnosti využití obnovitelných zdrojů energie

Solární ohřev vody

Solární kolektory na střeše mohou využít sluneční energii k ohřevu užitkové vody v koupelně, čímž můžete z dlouhodobého hlediska snížit náklady na energie.

Tepelná čerpadla

I přes vyšší počáteční investici jsou tepelná čerpadla účinným pomocníkem pro ohřev teplé vody v kombinaci s podlahovým vytápěním.

Recirkulace vody

Voda v recirkulačních systémech cyklicky prochází filtračním systémem, takže ji lze znovu použít. Jedná se o hospodárné řešení, díky němuž můžete snížit měsíční náklady na energie a zároveň přispíváte k ochraně životního prostředí.

Nepodceňujte plánování a úsporné technologie

Zařízení koupelny na chalupě není až tak jednoduchý úkol, jak se může na první pohled zdát. Nejdůležitějším úkolem jak u nové, tak u rekonstrukce starší koupelny, je plánování. I malý prostor bude působit prakticky a stylově, jen když je správně rozvržen. Pečlivý výběr odolných materiálů, vhodného sanitárního zařízení a praktických úložných prostorů by měl splňovat vaše nároky na funkčnost, praktičnost a design.

Při nákupu nového vybavení do koupelny na chalupě zvažte úsporné možnosti, které vám nejen ušetří peníze, ale také přispějí k ochraně životního prostředí. Ať už se rozhodnete na vaší chalupě, chatě či v jiném rekreačním obydlí vybudovat koupelnu rustikálního nebo moderního vzhledu, koupelna by měla být svatostánkem k hygieně, odpočinku a regeneraci všech členů rodiny.