Close
Pražská 1579, 274 01 Slaný

10 důvodů, proč je studená sprcha lepší než teplá

10 důvodů, proč je studená sprcha lepší než teplá

Většina z nás při sprchování pravděpodobně dává přednost teplé, někdy až horké, vodě. Je to o dost příjemnější nežli studená, viďte? Některé studie však prokázaly, že sprchování studenou vodou může být velice prospěšné jak pro naše fyzické, tak i psychické zdraví. A jak konkrétně, to si povíme v následujících řádcích.

#1 Sprcha místo kávy

Jedním ze zajímavých důvodů, proč se vyplatí aplikovat studenou sprchu, je její schopnost nás nabudit. Bylo totiž prokázáno, že jedinci aplikující tuto metodu vykazují vyšší mentální výkonnost, vyšší míru koncentrace a mají více energie.

Někteří dokonce považují její účinky za srovnatelné s těmi po vypití hrnku či dvou kávy. Jakmile studená voda zasáhne vaši pokožku, nastane tak trochu „šok“. Ten zvyšuje příjem kyslíku, tepovou frekvenci a potažmo čilost. Chcete-li omezit kofein, tak šup pod studenou vodu!

#2 Zlepšuje náladu

Z některých výzkumů vyplývá, že studené sprchy mohou prospívat těm jedincům, kteří trpí depresemi, úzkostmi či záchvaty paniky.

Studená sprcha zlepšuje náladu

Důvodem je jednak uvolňování endorfinů (neboli hormonů štěstí), jednak zvýšení elektrických impulzů z periferních nervových zakončení v mozku, o nichž se tvrdí, že mají slibné antidepresivní účinky.

#3 Zvyšuje sebedůvěru

Ač se může jednat o poněkud úsměvný fakt, zajisté sami připustíte, že postavit se pod studenou sprchu vyžaduje pořádnou dávku odvahy a odhodlání.

Jestliže ale překonáte tento strach z nepříjemného pocitu akutního stresu (který v tomto případě představuje nepříjemný chlad), naučíte se lépe zvládat fyziologické příznaky a pocity, které vaše tělo prožívá, ocitne-li se ve stresu nebo v situacích, kdy máte z něčeho strach.

#4 Má pozitivní vliv na zdraví kůže a vlasů

Několik dermatologů se shoduje na tom, že studená voda může mít pozitivní vliv na zdraví kůže a vlasů. Napomáhá totiž zabraňovat tomu, aby se kůže a vlasy vysušovaly, a působily tak příliš matně a podrážděně. Vhodná je také tehdy, máte-li potíže se svěděním pokožky.

#5 Snižuje bolest svalů po tréninku

Jste-li nadšenými sportovci, kteří si rádi dají „do těla“, pak studená sprcha ve vaší denní rutinně rozhodně nesmí chybět. Studená voda má regenerační účinky, díky kterým se svaly po intenzivním tréninku uvolní a napraví.

Hueppe

#6 Podpoříte činnost metabolismu

V rámci studií bylo zjištěno, že při chladu dochází k aktivaci hnědé tukové tkáně (tzv. hnědý tuk), která – aby zahřála tělo – spaluje více energie. Tento proces spotřebovává kalorie a může posílit činnost metabolismu, což potěší především ty, kteří bojují s nějakými těmi kily navíc.

#7 Zlepšuje cirkulaci krve

Tím, jak studená voda zasahuje tělo a končetiny, dochází k omezení cirkulace krve na povrchu těla, vlivem čehož následně krev v hlubších tkáních – za účelem udržení ideální tělesné teploty – cirkuluje o něco rychleji.

  • Víte, že díky pravidlům o vlivu teploty vody na lidské tělo se začala termální voda využívat v řeckých lázních k vodoléčbě? To a mnohem více o historii koupelen se dozvíte v našem dalším článku!

#8 Snižuje zánětlivost a detoxikuje tělo

Studená sprcha má rovněž vliv na lymfatické cévy, z nichž jsou následně vyplavovány případné toxiny. Lymfatický systém tvoří důležitou součást imunitního systému a je zodpovědný za odstraňování odpadu z buněk; dojde-li k jeho nadměrnému zatížení či zablokování, dochází zpravidla k celkovému oslabení imunitního systému a potížím s psychickou labilitou.

#9 Zlepšuje plodnost

Studená sprcha může být přínosným řešením pro páry, jež usilují o početí, a to především pro muže. Existují totiž důkazy o tom, že sprchování studenou vodou může přispívat ke zlepšení produkce spermatu. Je to proto, že varlata ke správné produkci spermií potřebují chlad, nikoliv horko.

#10 Zvyšuje testosteron

A na závěr něco ryze pro muže – studená sprcha napomáhá produkci testosteronu. Věci totiž zjistili, že teplo uvolňované při sprchování se teplou vodou může vést ke změnám v DNA a způsobit menší produkci testosteronu.

Tipy, jak se studenou sprchou začít

Zaujaly vás výše uvedené benefity a chtěli byste s tímto „rituálem“ začít také? Rozhodně je lepší začít pozvolna, tzn. pro začátek volit k otužování kratší časové intervaly, třeba jen 30 sekund, a ty následně prodlužovat, aby si organismus mohl na tento „šok“ zvyknout.

Nejdřív teplou vodu a snižovat její teplotu

Postupovat můžete například tak, že se jako obvykle osprchujete nejprve teplou vodou, jejíž teplotu budete následně pozvolna snižovat, dokud nebude dostatečně chladná. Jakmile si zvyknete na kratší časové úseky, začněte je z počátečních 30 vteřin zvyšovat na 2-3 minuty (nebo i více, pokud si troufnete).