Close
Pražská 1579, 274 01 Slaný

Jak sprchování ovlivňuje zdraví

Jak sprchování ovlivňuje zdraví

Sprcha je nedílnou součástí našeho každodenního života. Mnozí z nás si však neuvědomují, jak velký vliv má na naše zdraví. 

Tato rutinní činnost má totiž z hlediska psychologického nejen očistný efekt, ale i uklidňující. Pojďme si o tomto tématu říci více.

Jak často je zdravé se sprchovat? 

Jako první otázku si každý jistě položí: „Jak často je zdravé se sprchovat?” Někdo si svou chvilku užije jedenkrát denně, někdo vícekrát a jiní si ji zase dopřejí třeba až po několika dnech. Co je ale správně? 

Ačkoliv je většina z nás zvyklá mýt se alespoň jednou denně, a to večer po celodenním maratonu (někdo dokonce stíhá sprchu i ráno před snídaní), tak se řada odborníků shodla na tom, že nejvhodnější je sprchu použít maximálně třikrát do týdne. Proč? Vysvětlením je několik důvodů.

Časté sprchování a jeho důsledky

Časté mytí zatěžuje naši pokožku. Její ochranná vrstva a bakterie, které ji chrání, jsou odstraněny a dochází k její nerovnováze. Na kůži navíc účinkují látky obsažené ve sprchových mýdlech, které ve velké míře mohou způsobit svědění, vysoušení pleti nebo i kožní onemocnění. 

To vše může způsobit praskliny v kůži, které umožňují pronikání bakterií a alergenů do těla, což má za následek kožní infekce nebo i alergické reakce

V souvislosti s tím je nutné zmínit i náš imunitní systém, který pro svou správnou funkci potřebuje určitou stimulaci bakteriemi. Pokud se tedy myjeme častěji, tělo si nedokáže vytvořit protilátky, které by ho chránily. 

Asi vás napadne, že tohle hravě zastane antibakteriální mýdlo, není tomu však tak. Spíše naopak. Zabíjí totiž přirozenou bakteriální ochranu proti choroboplodným zárodkům na kůži.

To vše můžeme vnímat především u dětí, u kterých je pediatry a kožními lékaři doporučeno nekoupat je každý den

V neposlední řadě bychom neměli opomenout i spotřebu vody, která se častým sprchováním zvyšuje. Jít ale z extrému do extrému, tedy omezit sprchování na minimum, taky nepřinese příliš ovoce. 

Sprcha a zdraví

Nízká frekvence sprchování a její důsledky

Snížený počet mytí během týdne může zvýšit riziko zdravotních a kožních problémů. Hromadění olejů může způsobit množení bakterií, které způsobují akné. Nečistota a odumřelá pokožka může problém více zhoršit, a to ucpáním pórů. Výsledkem tak mohou být lupy, problematická pokožka, ale i vznik ekzému

Kromě výše zmíněného se jedná i o sociální problematiku. Nízká pozornost hygienickým návykům vede ke společensky nepříjemným zápachům, což se v dlouhodobém horizontu může projevit i na psychickém zdraví.

Proto je důležité mýt se s rozmyslem a tak, abychom se cítili pohodlně. Důležité je při svém rozhodnutí, zda si dopřát sprchu, zvážit také aktivity, které jsme během dne dělali a zohlednit i počasí. V létě se pravděpodobně oddáme koupelnovým radovánkám častěji, než na jaře nebo na podzim.

Pokud jdeme sportovat nebo se celý den potíme na zahradě s lopatou v ruce, sami se na sprchu budeme těšit. Oproti tomu pokud celý den budeme v klidu a zapotíme se minimálně, můžeme zvážit, zda sprchu neoddálit až na druhý den. 

Přesto, než začnete jakkoliv se sprchováním experimentovat, zvažte své alergie, zda máte obzvlášť mastnou pokožku nebo se potýkáte s určitými kožními problémy a nejprve se poraďte se svým kožním lékařem, aby se vám projevy ještě více nezhoršily. 

Jak dlouho by měla trvat sprcha?

Je lepší naložit se do vany a relaxovat, nebo na sebe v rychlosti pustit krátkou sprchu? 

Jednou týdně si klidně dopřejte dlouhou koupel. Uvolníte tak psychické napětí a svaly, a ozvláštnit si ji můžete i použitím bylinek. Pokud byste si ale lázeň dopřávali častěji, vystavíte se jejím negativním účinkům na vaši pokožku a vlasy. 

Proto je pro častější mytí vhodná rychlá sprcha, zhruba do deseti minut. Soustřeďte se při ní na důležité části těla, jako jsou podpaží, třísla a obličej. 

Se sprchou souvisí i mytí vlasů. Věděli jste, že není nutné používat šampon do vlasů každý den? Je dokázáno, že stačí jen dvakrát až třikrát za týden, pokud nemáte extrémně mastné vlasy. 

Mytí vlasů

Jakou teplotu by při sprchování měla mít voda?

Výhody a nevýhody teplé sprchy

Teplá voda je příjemná a uklidňuje mysl. Především v zimě si ji dopřáváme pro prohřátí končetin. Dokáže nám zvýšit tělesnou teplotu, zklidnit tep a uvolnit svaly. I z toho důvodu, pokud si ji chceme dopřát, je vhodnější ji absolvovat ke konci dne, kdy už neplánujeme vykonávat žádné náročné úkony.

Ačkoliv se teplé sprše rádi a často oddáváme, je důležité mít na paměti, že snadno vysuší naši pokožku a vlasy. Proto i zde raději snižte teplotu a zkraťte dobu, kterou v ní trávíte. 

Po absolvování určitě doporučujeme využít hydratační krém, abyste zamezili negativnímu účinku na kůži. 

Výhody a nevýhody studené sprchy

Studená sprcha je ideální pro posílení imunity, prokrvení těla a zlepšení pleti. Pokud trpíte špatnou náladou či depresemi, chladnější sprcha dokáže povzbudit vaši mysl. 

Studie ve Virginské univerzitě Commonwealth zjistily, že studená sprcha má efekt na modrou skvrnu mozku, která je hlavním zdrojem noradrenalinu. Ten v těle funguje protizánětlivě a snižuje krátkodobé bolesti. 

Dále vám studená sprcha může pomoci:

  • Prohloubit dýchání a zlepšit lymfatický systém
  • Podpořit funkci jater
  • Zlepšit krevní oběh a paměť
  • Zvýšit testosteron
  • Podpořit hubnutí

Býváte po ránu unavení? Zkuste si dát místo kávy osvěžující sprchu. Budete plní energie a zlepší se vám nálada. V těle se vám vyplaví endorfiny, díky kterým nabijete pocitu, že během dne zvládnete překonat veškeré překážky! Víte ale, kdy vám studená sprcha spíše uškodí? 

Pokud se necítíte dobře nebo je venku chladnější počasí a vy se potřebujete zahřát. V ten moment určitě upřednostněte vyšší teplotu sprchy. Stejně tak se otužování vyhněte v době, kdy jste nemocní. Mohlo by vám to spíše uškodit než pomoci. 

Mějte také na paměti, že než si na ledovou sprchu zvyknete, je zapotřebí nespěchat. Postupně můžete dobu strávenou ve studené vodě prodlužovat a snižovat teplotu, dokud nedosáhnete svého limitu.

Vliv sprchování na zdraví těhotných žen

I když má sprchování řadu zdravotních výhod, během těhotenství je ženám doporučeno vyhnout se příliš horkým teplotám. Důvodem jsou vysoké hladiny progesteronu, které u žen v očekávání mohou způsobit, že se zahřejí a zpotí více, než normálně. 

Horká voda dokáže způsobit tepelný stres a zvýšit teplotu těla nad 39 °C, což může být potenciálně nebezpečné pro miminko. Dosavadní studie ukázaly, že přehřátí, zejména během prvního trimestru, může způsobit defekty neurální trubice, které ovlivňují vývoj mozku a páteře dítěte.

Ovšem není zapotřebí se sprchování nijak obávat. Jen mějte na paměti opatření kolem teploty vody. Jinak jsou pravidelné teplé sprchy v těhotenství naprosto bezpečné. Pomohou maminkám uvolnit se před spaním, snížit stres, rychleji usnout a navíc podporují krevní oběh.

Sprchování v těhotenství

Sprchování během nachlazení

Horká sprcha stimuluje průtok krve do zbytku těla a přináší výhody, které mohou rychle zmírnit příznaky nachlazení.

V čem všem vám teplá sprcha během nemoci pomůže? 

  • Uvolnit ucpané dýchací cesty pomocí inhalace páry
  • Zahřát se při zimnici
  • Zmírnit bolest hlavy rozšířením krevních cév
  • Uvolnit mysl a svaly pro lepší spánek
  • Smýt bakterie, aby bylo zabráněno jejich šíření
  • Zmírnit bolesti svalů

Studené sprchy se během nemocí nedoporučují, především při zvýšené tělesné teplotě mohou vyvolat opačný efekt a namísto snížení se horečky mohou naopak zvýšit. 

Pokud si to shrneme, sprchování je pro naše zdraví velice prospěšné. Nic se však nesmí přehánět, a tak i k této činnosti je zapotřebí přistupovat obezřetně. Ať už máte raději teplou nebo studenou vodu, jejich kombinace podpoří vaši imunitu, krevní oběh ale i dobrou náladu.