Close
Pražská 1579, 274 01 Slaný

Zajímavosti o vodě: 30 věcí, které jste nejspíš nevěděli

Zajímavosti o vodě: 30 věcí, které jste nejspíš nevěděli

Zatímco my bereme vodu jako samozřejmost, jsou místa, kde je jí nedostatek a lidé si pro ni chodí i několik kilometrů daleko. Všichni ji přitom potřebujeme. A potřebuje ji nakonec i naše planeta.

Kromě toho, že je voda potřebná jako nic jiného, je i nesmírně zajímavá. Seznamte se s 30 fakty, o nichž jste možná neměli ani tušení!

#1 Planetu tvoří ze tří čtvrtin

Země je ohromná, 70–75 % z ní ale zabírá právě voda. Z většiny jde o vodu slanou.

Voda a planeta

#2 Sladká voda zaujímá pouze 2,5 % z celkových zásob vody

Obrovskou zásobárnou sladké vody jsou přitom ledovce. Přes 90 % zásob sladké vody se nachází v Antarktidě.

#3 Pouze 1 % z celkového množství sladké vody je pitné

Asi jen 1 % z celkového množství sladké vody je snadno přístupné a použitelné jako pitná voda pro lidskou spotřebu. Proto je více než nutné tyto zdroje pitné vody chránit, spravovat a udržitelně využívat. Jedině tak bude zajištěn dostatek pitné vody pro současnou i budoucí generaci.

#4 Stejná voda po miliony let

Země je uzavřený systém podobný teráriu – jen velmi zřídka ztrácí nebo naopak získává nějakou hmotu navíc. A proto stejná voda, která na Zemi existovala již před miliony let, je zde přítomna i nyní.

#5 V každém kubickém metru půdy na Marsu se ukrývá až 35 litrů vody

Tyto molekuly ale nepředstavují dostupnou tekutou vodu. Tato voda je totiž vázaná na jiné minerály v půdě.

Voda na Marsu

#6 Více než polovina lidského těla je voda

Tělo dospělého člověka z 55–60 % tvoří voda (resp. veškeré tekutiny). U novorozenců je to dokonce až 80 %. S troškou nadsázky tak můžeme říct, že jak stárneme, tak vysycháme – důkazem toho je svraštělá kůže starších osob.

#7 Málo i moc je špatně

Jakmile ve vašem těle dojde k úbytku 1 % vody, dostaví se žízeň. Na tu byste ovšem ani čekat neměli! Zároveň ale neplatí rozšířený mýtus, že čím více toho přes den vypijeme, tím lépe. Obecně platí, že bychom měli vypít 0,4 l na 10 kg své hmotnosti.

#8 Paradoxní Mpembův jev

Víte, že horká voda zmrzne rychleji než studená nebo vlažná? Opravdu. Jde o tzv. Mpembův jev, jehož okolnosti dosud zůstávají nevysvětleny.

Paradoxní Mpembův jev

#9 Naprostý unikát

Voda je jedinou látkou na Zemi, která může existovat v pevném, kapalném i plynném stavu při normálních teplotách. Tento jev se nazývá trojný bod.

#10 Ach, ta balená voda

Máme neuvěřitelné štěstí, že nám pitná voda teče rovnou z kohoutku. Tam, kde je vhodnější pít balenou vodu, už je situace samozřejmě jiná. A víte, že kdybychom třetinu výdajů celosvětově vynaložených na nákup balené vody investovali, daly by se zrealizovat projekty, které by zpřístupnily pitnou vodu každému člověku na planetě?

Balená voda

#11 Téměř 780 milionů lidí nemá přístup ke kvalitnímu zdroji vody

S předchozí zajímavostí úzce souvisí fakt, že téměř 780 milionů lidí na světě nemá přístup ke kvalitnímu zdroji vody. Většina se jich nachází v Číně, Africe a Indii.

#12 Má svůj den

Voda má svůj den v kalendáři. Je jím 22. březen. Nejdůležitější surovina na světě si to jednoduše zaslouží.

#13 Nemoci a úmrtí kvůli vodě

Až 80 % nemocí vzniká kvůli požití kontaminované vody. Tou se mohou přenášet zárodky tyfu, cholery nebo obrny.

• Ve většině středověkých měst mohli lidé využívat koupelové domy, ve kterých se dalo za poplatek umýt a které, mimo jiné, sloužily také jako relaxační a společenská centra. Od těchto koupelí se však začalo upouštět kvůli moru. Proč přesně? To se dozvíte v našem článku o historii koupelen.

#14 Kolik vody denně spotřebuje průměrný Čech?

Za jeden den spotřebuje každý Čech v průměru 113 litrů vody. Největší podíl na tom má osobní hygiena (41 l denně) a splachování toalety (26 l denně). Další litry se nasčítají při úklidu, praní, drobnému mytí rukou, zalévání rostlin nebo pití a vaření.

Průměrná spotřeba vody Čechů

#15 Největší spotřebitelé na světě

Zatímco Češi se ve spotřebě drží na světovém průměru, jsou země, kde je denní spotřeba vody několika násobná. Například ve Spojených arabských emirátech je to 550 litrů na osobu a den, následuje pak Japonsko se Spojenými státy americkými a Velkou Británií – tam jde o 300 litrů, v Itálii a Norsku se pak jedná o 200 litrů.

#16 Spláchnutí, sprcha a vana

Moderní toalety jsou pro úsporu vody už přímo stvořené. Malé spláchnutí spotřebuje asi
3 litry vody, to velké pak zhruba 7 litrů. Důležitá jsou i čísla pro sprchování (pokud nepřesáhneme 5 minut, je to asi 60 litrů) a koupání ve vaně (okolo 150 litrů). Jedno umytí rukou znamená 3 litry vody.

Spotřeba vody při spláchnutí, sprše, vaně

#17 Tisíce korun protékající kohoutkem a toaletou

Kapající kohoutek nebo protékající toaletu řešíme hlavně kvůli penězům – vždyť jen onen slabě kapající kohoutek nás může ročně vyjít na téměř 1 000 Kč, u nichž si určitě dovedeme představit příjemnější využití. A když nic neuděláte se silně protékající toaletou, ztráty začínají na 36 000 Kč za rok.
Kromě peněz bychom ale měli hledět i na to, abychom zbytečně neodčerpávali zásoby vody, které na planetě máme. Jsou totiž omezené.

#18 Aquaholismus není mýtus

Stejně jako můžeme být závislí na alkoholu a drogách, tak si můžeme vypěstovat závislost na vodě. Nevěříte? Pokud trpíte aquaholismem, neustále pijete vodu, a to ne kvůli žízni, ale kvůli přesvědčení, že tím prospíváte svému tělu. Od určitého objemu je to ale bohužel naopak.

#19 Nadměrné pití vody tělu škodí

Nadbytek přijatých tekutin způsobuje nerovnováhu vody v mozku, protože nadbytečná voda ředí obsah sodíku v krvi. K nadměrnému příjmu vody dochází především při sportovních výkonech, kdy se snažíme zastavit dehydrataci.

#20 Stoletý cyklus vody

Voda má svůj stoletý cyklus. Z něj je 98 let součástí oceánu, 20 měsíců existuje ve formě ledu, dva týdny se nachází v řece nebo jezeře a týden je v atmosféře.

#21 Bez vody ani ránu

Zatímco bez jídla vydrží člověk i měsíc, bez vody se udává maximálně týden, přičemž už
2–3 dny mohou být hraniční. Záleží na kondici a na okolní teplotě.

Člověk bez vody

#22 S nadmořskou výškou klesá bod varu

Čím větší je nadmořská výška, tím nižší je bod varu vody. Kdybyste si chtěli uvařit čaj na Mount Everestu, stačilo by vodu zahřát na 71 °C.

#23 Pro vodu chodí ženy

V zemích třetího světa podnikají výpravy pro vodu ženy. Některé na takových cestách stráví i 25 % svého času. Pro vodu chodí i dívky, které kvůli tomu zanedbávají školní docházku. Průměrně pak jedna cesta pro vodu měří 6 kilometrů.

#24 K výrobě jednoho kilogramu bavlny je zapotřebí 7 000-30 000 litrů vody

… a k výrobě jedněch džínů zhruba 3 000 litrů vody. Taková spotřeba vody je enormní a neúměrně zatěžuje životní prostředí. To je ostatně důvodem toho, že bychom měli oblečení raději recyklovat než nakupovat nové.

Bavlna

#25 Myčka že je zbytečná? Hloupost!

Ekologická myčka nádobí spotřebuje až 5x méně vody než standardní mytí nádobí ve dřezu.

#26 Voda může ovlivnit chuť kávy

Vyzkoušeli jste už spoustu různých druhů káv, ale žádná z nich nechutnala jako ta z kavárny? Problém může spočívat v kvalitě vody! V kavárnách se k přípravě kávy používá voda filtrovaná.

#27 Voda má také terapeutické účinky

Hydroterapie (též vodoléčba), která zahrnuje léčbu vodou, se používá pro relaxaci, léčbu různých zdravotních problémů a rehabilitaci.

Hydroterapie (vodoléčba)

#28 Voda má vysoké povrchové napětí

V důsledku vysokého povrchového napětí dokáže voda vytvářet kapičky a tenkou vrstvu na povrchu. Díky tomu mohou někteří živočichové, jako jsou například pavouci nebo vodní ploštice, chodit po vodě.

#29 Voda je jednou z hlavních složek většiny kosmetických produktů

Vlasy, pleť a tělo vyžadují dostatečnou hydrataci. Tu jim zajistí právě voda obsažená v kosmetických produktech poskytující potřebnou vlhkost.

#30 Vodní rituály během zahájení letních olympijských her

Olympijská pochodeň je symbolickým prvkem olympijských her, který má bohatou historii a tradici. Na začátku každých letních olympijských her je pochodeň zapálena a následuje běh s pochodní.

Během cesty pochodně jsou často organizovány vodní rituály. Například při přechodu pochodně přes řeky, nebo přímo v oceánu, se konají určité rituály, které symbolizují spojení olympijských her s vodními prvky.