Koupelna je pro naprostou většinu z nás symbolem čistoty, odpočinku a hygieny. Někdy se ovšem může stát, že to v koupelně nevoní. Ba právě naopak! Co dělat, když se z téhle místnosti line nelibý odér? Máme pro vás několik tipů!
- Tip č. 1: Pořiďte si pohlcovač vlhkosti a pachů
- Tip č. 2: Provoňte odpady
- Tip č. 3: Domácí potpourri
- Tip č. 4: Vsaďte na rostliny
- Tip č. 5: Domácí vonné svíčky bez chemie
Zdroj zápachu je potřeba řešit
Ještě než přejdeme k samotným tipům, jak se zápachu z koupelny efektivně zbavit, první, co byste měli řešit, je původce nepříjemného odéru. V naprosté většině případů to bývají zanesené odpady ve vaně, sprchovém koutě nebo umyvadle.
Častý je i zápach linoucí se z pračky. Pokud totiž pravidelně nečistíte její těsnění, přihrádky na prací prostředky i buben, filtr a další vnitřní části, nahromaděné vlasy, chlupy, kousky oblečení a další nečistoty začnou postupně zahnívat, o čemž svědčí právě nepříjemný pach.

Častý je i nelibý vzduch způsobený přílišnou vlhkostí, nedostatečným odvětráváním a špatnou výmalbou interiéru, která je náchylná na tvorbu plísní. Ještě než přejdete k níže uvedeným tipům, eliminujte zdroj zápachu na minimum!
Co to znamená v praxi? Důkladné vyčištění odpadů (pomůže ocet s jedlou sodou, ale i speciální čističe, které koupíte v obchodech) a pračky, případně také speciální voděodolná výmalba. Odpady i pračku čistěte pravidelně a nezapomeňte nechávat v koupelně větrat.
- Přečtěte si také: Kávová koupel: Co to je a jaké jsou její přínosy?
Tip č. 1: Pořiďte si pohlcovač vlhkosti a pachů
Pohlcovače vlhkosti jsou malé, ale praktické přístroje, které fungují i bez elektrické energie, a proto je můžete umístit kamkoli a budou pro vás pracovat bez dalších nákladů. Absorpci vlhka zajišťují speciální tablety či granule uvnitř, které je potřeba čas od času vyměnit. Pokud je v koupelně vlhkost nad 60 %, je pořízení pohlcovače nezbytností!
- Přečtěte si také! Jak vybrat kvalitní ručník?
Praktickým pomocníkem jsou i pohlcovače pachů, které oceníte nejen v koupelně, ale také třeba na toaletě nebo v kuchyni. Vybírat si můžete z celé řady sprejů, tablet, osvěžovačů či různých chemických přípravků. Pokud vás chemické pohlcovače příliš nelákají, zkuste do koupelny rozmístit pár mističek se zrnkovou kávou a k úklidu si přizvěte obyčejný ocet nebo jedlou sodu.
- Mohlo by vás zajímat: Historie koupelen: hygiena nebyla vždy na pořadu dne
Tip č. 2: Provoňte odpady
Jakmile odpady ve vaně, sprchovém koutě a umyvadle zbavíte všech nečistot, můžete je provonět třeba vanilkovým extraktem. Pár kapek nakapejte do vyčištěného odpadu a nechte působit přes noc.
Prostor okolo umyvadla nebo vany můžete provonět i domácím osvěžovačem vzduchu, který si připravíte z 1 lžičky sody, šťávy z poloviny citronu a půl litru vody. Všechny suroviny společně promíchejte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem.
- Přečtěte si také: Zajímavosti o vodě: 30 věcí, které jste nejspíš nevěděli

Tip č. 3: Domácí potpourri
Příjemně provoní interiér, povzbudí vaše smysly, napomáhá relaxaci, a navíc je krásnou dekorací. Řeč je o aromatické směsi zvané potpourri, která se bude perfektně vyjímat i v rustikálně nebo moderně zařízené koupelně. Jak si tuhle voňavou misku připravit?
Vonné směsi potpourri nejčastěji obsahují sušené květy, hobliny dřeva (např. cedr či cypřiš), koření, šišky a řezy citrusů, které jsou doplněné oblíbenou olejovou esencí. Hotovou směs můžete vysypat na ozdobnou skleněnou nebo keramickou mísu, dřevěný i proutěný tác nebo do látkových pytlíčků a zavěsit na topný žebřík.
- Náš tip: Pokud potpourri přestává vonět, zkuste ho rukama jemně načechrat a promíchat, vůně se znovu rozvine.

Tip č. 4: Vsaďte na rostliny
Že se rostlinám v koupelně nedaří? Omyl! Existují pokojovky, které budou ve vlhké a tmavé koupelně doslova jako doma. Příkladem jsou třeba rozličné druhy kapradin (např. ledviník, parožnatka nebo netík), lucky bamboo, asparagus plumosus, begonie nebo šplhavice. Kromě toho, že rostliny dodají místnosti unikátní šmrnc a nádech, dokážou taky skvěle pročistit vzduch!
- Mohlo by vás zajímat: Jak se správně sprchovat: Tipy a rady

Tip č. 5: Domácí vonné svíčky bez chemie
Svíčky koupelnu oživí, navodí romantickou atmosféru, a pokud sáhnete po jejich aromatické variantě, skvěle prostor také provoní. V případě, že nechcete sázet na předražené svíčky z obchodu, vyrobte si pár vonných dekorací klidně sami doma. Jak na to?
Potřebovat budete:
- čistý včelí vosk
- konopný knot
- dřevěnou špejli
- kolíček
- skleněné nádobky z varného skla
- oblíbené esenciální oleje
- dekorace (přírodniny, kamínky, perličky, mušličky apod.)

Jako první si nastrouhejte vosk na vločky. Vločky nasypejte do skelničky na svíčku tak, aby byla plná. Vložte skleničku do mikrovlnky a zapněte, dokud se vločky nerozpustí! Skleničky vyndejte s pomocí chňapky, přidejte další voskové vločky a opakujte, dokud nebude sklenička téměř plná roztaveného vosku.
Do horkého oleje přidejte esenciální oleje a promíchejte špejlí. Doprostřed svíčky umístěte knot – přes vršek skleničky položte špejli a knot k ní přichyťte kolíčkem. Nechte svíčku ztuhnout a ještě teplou ji zavíčkujte, aby si udržela aroma. Hotové svíčky nechte vychladnout, odvíčkujte a rozmístěte po koupelně.