Close
Pražská 1579, 274 01 Slaný

Jak se správně sprchovat: Tipy a rady

Jak se správně sprchovat: Tipy a rady

Sprchování je rituál, který je součástí správných hygienických návyků. Je to způsob, jakým lidé udržují své tělo čisté a zdravé. Přečtěte si naše rady a tipy, jak se sprchovat co nejefektivněji.

1. Teplota vody

Správně nastavená teplota vody je základ každého sprchování. Než začnete s očistou těla, ujistěte se, že má ideální teplotu. Pro efektivní čištění těla by měla mít voda teplotu 37–38 °C. Příliš studená voda může způsobovat křeče, naopak teplejší voda má neblahý vliv na vysušování pokožky. V každém případě by teplota vody při sprchování nikdy neměla přesáhnout 43 °C, aby nedošlo k popálení kůže. Lidé s citlivou pokožkou by měli být při sprchování teplou vodou ještě opatrnější.

Nezapomínejte, že po každé sprše by měla následovat hydratace pokožky a existují i další kroky, jak zabránit vysušování pokožky, které můžete praktikovat už během mytí.

  • Nicméně, někdy může být studená sprcha lepší než teplá. V našem dalším článku vám prozradíme proč!

2. Hygienické pomůcky

Dokonalá péče o tělo se neobejde bez vhodného vybavení. Na odstranění drobných částeček kůže si vystačíte s jemnou mycí žínkou nebo tělovou houbou. V prodejnách najdete také sisalové masážní houby, mořské mycí houby a přírodní houby z lufy, které se postarají o příjemné promasírování celého těla. Vyvarujte se však silnému drhnutí, které by mohlo způsobit nepříjemné podráždění kůže.

Tyto pomůcky používejte na tělo, vyhněte se s nimi ale mytí intimních partií. Jednoduše se totiž mohou proměnit v úplné semeniště bakterií, které se pak rázem rozmnoží.

Jak se správně sprchovat - používání hygienických pomůcek

3. Tělová kosmetika

Smyslem sprchování je odstranění nečistot a bakterií z těla. Vyberte si adekvátní kosmetiku, která je určena ke sprchování přímo pro váš typ pokožky a vlasů. V kamenných pobočkách a internetových obchodech s drogistickým zbožím si můžete vybrat z velkého množství různých druhů šampónů, tuhých i tekutých mýdel, sprchových gelů a sprchových pěn. Záleží pouze na vás, jakého výrobce kosmetiky si zvolíte. Pro alergiky jsou dostupné speciální produkty bez chemických látek.

S kosmetikou pak pokračujte i po sprše. I tady je výběr pestrý – zatímco někomu víc vyhovuje tělový olej, jiný vsadí spíš na tělové mléko nebo máslo, případně tělový krém. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Tělový krém: Bývá hutnější, hydratují, ale jejich úkolem je především výživa pokožky. Hodí se hlavně pro velmi suchou a citlivou pokožku.
  • Tělové mléko: Má v sobě více vody než krém, proto nabízí jemnější texturu. Jeho úkolem je hydratace a nejvíce se hodí pro suchou pokožku se sklony k šupinatění.
Tělové mléko po sprše
  • Tělové máslo: Bývá hutnější než tělový krém s texturou, která skutečně připomíná máslo. Díky tomu, že dokáže prostupovat do hlubších vrstev, pokožku zklidňuje a vyživuje hloubkově. Na povrchu pak vytvoří ochranný film. Potěší všechny, kteří se potýkají se záněty, s ekzémem, vyrážkami nebo popraskanou a drsnou kůží.
  • Tělový olej: Olejů je celá řada a při výběru je třeba zaměřit se na to, co hledáte. Je to hydratace, výživa, boj s celulitidou a striemi nebo vás prostě trápí citlivá pokožka? K nejpopulárnějším tělovým olejům patří ten meruňkový, arganový, jojobový, mandlový nebo avokádový. U kvalitních produktů se nemusíte bát pocitu „ulepenosti“. Stačí olej nanést na vlhkou pokožku hned po sprchování a toho pocitu se nebudete moci nabažit.

4. Množství mýdla

Ať už si myjete vlasy nebo tělo, vždy platí pravidlo „méně je více“. Až na některé druhy kvalitních přírodních šampónů a mýdel většina přípravků pokožku vysušuje, proto používejte pouze malé množství šampónu, kondicionéru a sprchového gelu. Přípravek naneste na vlasy či tělo, adekvátně namydlete a na konec vše důkladně opláchněte čistou vodou.

Jak se správně sprchovat - množství mýdla

5. Směr sprchování

Jak se říká, postupujte „od hlavy až k patě“ a to z prostého důvodu. Kdybyste si umyli nejprve spodní část těla a následně hlavu, mohlo by docházet k přenášení nečistot po těle. Aby byla pokožka maximálně čistá a nezůstaly na ni zbytky mýdla, nejprve si umyjte vlasy, hlavu a poté pokračujte směrem dolů. Nezapomeňte důkladně umýt všechny záhyby těla, kde se vyskytuje nejvíce nečistot – podpaží, lokty, kolena, podpaží a genitálie. U konečníku postupujte při mytí zepředu dozadu, aby nedocházelo k přenášení bakterií k pohlavnímu ústrojí.

6. Frekvence sprchování

Hygiena je důležitá věc, ale nic se nemá přehánět. Každodenní sprchování snižuje hydrataci pokožky, která má tendenci popraskat. Navíc si tím častým sprchováním oslabujeme imunitní systém. Pokud tedy nejste zpocení (například po nějaké fyzické aktivitě), nemusíte se sprchovat často, stačí 2–3× týdně po dobu 5–10 minut. Frekvence sprchování se samozřejmě může lišit rovněž v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách a typu pokožky jedince.

7. Čas sprchování

Kdy se sprchovat? To záleží čistě na vašich preferencích. Ráno, odpoledne, večer – každý čas je správný, pokud se po sprše cítíte dobře. Ranní sprcha pomáhá stimulovat kožní buňky a nastartovat organismus na nový den, zatímco večerní sprcha vám nahradí relaxaci po náročném dni a pomůže vám rychleji usnout.

Obojí má i své další plusy. Sprchování po ránu může prospět, když nás čeká náročný den. Ještě se tak dokážeme na chvíli zklidnit a nabrat síly na plnění úkolů. Psychika nám za to jednoznačně poděkuje. Naopak sprchování večer zase odplaví všechny nečistoty, pokožka zůstává na noc čistá a může lépe regenerovat a zbavovat se odumřelé tkáně. V tomto případě děkuje hlavně tělo.

Jak se správně sprchovat - ideální denní doba pro sprchu

8. Tipy na úspory vody a energie ve sprše

Sprchovat se musíme. Jenže spousta z nás při tom hledí na (ne)plýtvání vodou a energiemi kvůli přírodě a další spoustu žene snaha ušetřit vlastní peněženku. Obojí je v pořádku. Jak tedy ušetřit?

  • Zkraťte délku sprchování: Na každé minutě záleží a je velký rozdíl mezi 15 a 5 minutami ve sprše! Můžete si klidně pomoci speciálním časovačem do sprchy.
  • Nenechávejte vodu zbytečně téct: Když ji zrovna nepotřebujete (protože aplikujete šampón, mýdlo nebo cokoli jiného), vodu vypněte, ať zbytečně neprotéká.
  • Zachytávejte vodu: Když v ní zrovna nebude zbytek kosmetiky, můžete ji později použít třeba na zalévání rostlin v domácnosti.
  • Instalujte vodní úspory: Ušetřit můžete díky perlátoru, který mísí vodu se vzduchem a vytváří dojem, že vody teče více, než tomu ve skutečnosti je, nebo hlavici s nízkým průtokem.
Perlátor na vodovodní baterii
  • Dejte sprchování přednost před koupáním: Máte-li rádi horké koupele, vězte, že to je pro váš rodinný rozpočet skutečný zápřah. Spotřebu vody i energií (na ohřev) můžete razantně snížit, když si koupel dopřejete výjimečně a v případě potřeby se spíš postavíte do sprchy.
  • Zamezte zbytečným únikům: Podívejte se, jestli (nejen ve sprše) všechno těsní. I kapka znamená únik, který v čase roste. Na vašem vyúčtování se to pak může projevit jako nepěkná položka navíc, a to s částkou, kterou byste jistě dokázali utratit za příjemnější věci než za nedbalost.
  • Nastavte teplotu vody: O teplotě vody už jsme mluvili. Čím vyšší ji nastavujete, tím více energie je třeba k jejímu ohřátí. Pokuste se tedy omezit sprchování horkou vodou, které vám (konkrétně vaší pokožce a vlasům) ani neprospívá, a zvolte teplotu 37–38 °C.

9. Často pokládané otázky o sprchování

Jaké jsou výhody sprchování oproti vaně?

Sprchování a koupel ve vaně mají svá pro a proti. K výhodám sprchování patří především úspora vody. Napuštěná vana totiž představuje asi 100–150 litrů vody, kdežto během průměrného sprchování spotřebujete zhruba 30–50 litrů, prakticky si tedy vystačíte s třetinou vody.

Koupel lidé milují pro její blahodárné účinky na tělo i duši – do vody stačí přidat kvalitní kosmetiku a nějaký ten éterický olej a aromaterapie, která je skutečným pohlazením, může začít. Pokud chcete vodu úplně nevyplýtvat, nevypouštějte ji a po opuštění vany ji používejte na splachování WC.

Jaké jsou nejlepší postupy pro sprchování dětí?

Jsou to právě děti, které se ve většině případů radši ponoří do napuštěné vany, než aby postály ve sprše. Začít můžete tím, že své ratolesti vysvětlíte, proč je koupel jen občasná záležitost a že může přijít třeba za odměnu.

Sprchování dětí

Další věcí, na kterou se rodiče často ptají, je to, od kdy by mělo dítě sprchování zvládat samo. Obecně platí, že s hygienou by se mělo začít vědomě seznamovat kolem 4 let. Tehdy mu můžete začít vysvětlovat, co je třeba během sprchování udělat a proč – jiné to bude u chlapečků a jiné u holčiček. I když šikovné děti sprchování zvládnou bez vaší pomoci, nenechávejte je bez dozoru, dokud si nebudete jistí, že jsou dostatečné staré na to, aby se jim v koupelně nestala nepěkná nehoda.

Sprchu dětem uzpůsobte, ať se v ní cítí dobře. Od věci není úchyt, který ho bude občas jistit, nějaká ta samolepka, která ho do sprchového koutu spolehlivě přivábí, a doplňky, jako žínka nebo houba, jež mu budou příjemné a s nimiž se bude sprchovat rádo.

Může sprchování pomoci se zlepšením nálady?

Asi tušíte, že ano! Sprchování má na lidskou psychiku pozitivní dopad a to, že nás to po náročném dni plném stresu a nepříjemností žene táhne právě do sprchy, není jen náhoda.

Pro spoustu z nás představuje sprchování chvíli absolutního klidu, kdy jsme jen sami se sebou. Můžeme si popřemýšlet nebo naopak některé myšlenky zaplašit, užít si dotyk vody a představit si, jak s ní nepříjemnosti odtékají. Teplá voda navíc uvolňuje svaly, které bývají během stresu v napětí – právě jejich uvolnění navodí i úlevu v hlavě.

A do třetice všeho dobrého – když jsme čistí a voňaví, vždy ze sebe máme lepší pocit. Sprchování nám může dodat na sebeúctě a sebedůvěře. To našemu naladění jednoznačně prospěje, ať se děje, co se děje.

Sprchování a nálada

Postupy pro zvládání alergií nebo ekzému při sprchování

Alergie a ekzémy jsou vždy nepříjemnou záležitostí. Otázka je, do jaké míry vás trápí.

To nejdůležitější, co potřebujete vědět, je to, že voda pokožku vysušuje. Proto je třeba ji hydratovat, což můžete zajistit ještě během sprchování, ale hlavně po něm, a to hlavně pečlivě vybranými kosmetickými produkty, které vaší pokožce pomohou.

Potíže během sprchování jsou u lidí s alergií a ekzémem rozmanité, obecně ale platí, že:

  • Voda by měla být spíš vlažná nebo teplá, ale nikdy horká – pak totiž dráždí už tak citlivou pokožku.
  • Sprchování by mělo být kratší. Čím delší dobu pod vodou strávíte, tím větší komplikace vám může způsobit.
  • Zvolte vhodnou kosmetiku. Na trhu už jsou k dostání produkty hypoalergenní a neparfémované, které jsou pro problematickou pokožku speciálně vyvíjeny.
  • Při sušení pokožku nedrhněte, osušku přikládejte jemně a opatrně vysoušejte. Dělejte všechno proto, aby vaše ručníky byly příjemně měkké.
  • Po sprše dbejte na hydrataci pokožky. I tady je na výběr z pestré škály kosmetických produktů, které vám mohou dlouhodobě prospívat. Zároveň během jejich používání můžete vysledovat, která složka vám případně nedělá dobře. Té se pak rozhodně vyhýbejte.

Co se stane, když se nebudu mýt?

Už vás někdy napadlo, jak by to vypadalo, kdybyste se nemyli, nebo vám tato myšlenka ani nepřišla na mysl, protože si bez sprchy neumíte představit ani den? Co se tedy stane, když si pravidelně neuděláme očistu?

Zápach. Ten nás uhodí do nosu možná už druhý den. Způsobí ho mrtvá kůže a bakterie, které se na pokožce nashromáždí. Ty se navíc v této živné půdě budou množit a zápach bude čím dál horší.

Zápach z nedostatečné hygieny

Hrudky. Na těle se při delší absenci mytí začnou tvořit hnědé hrudky, a to spojením mastnoty pokožky a odumřelé pokožky. Přidat se mohou i kvasinky a bakterie. Místy, kde se takové hrudky při dlouhém nemytí (které trvá třeba rok), vytvářejí nejčastěji, je krk, dále jsou to místa za ušima a v podpaží, u žen pak ještě po prsy. 

Svědění. To se bude nejspíš týkat hlavně hlavy, kde se začnou tvořit lupy (což je mrtvá pokožka na hlavě). Svědění bude na intenzitě v čase jedině nabírat.

Akné, otoky a bolesti. Další záležitost, která se nejdřív nejspíš dotkne pokožky na hlavě, jsou otoky a akné. Na vině bude zánět vlasových folikul v důsledku nedostatečné hygieny. Na hlavě i jiných částech těla se pak mohou utvářet opruzeniny, vyrážky a záněty, které se dřív nebo později projeví i bolestí (tím spíš, když se do pokožky pustí i kvasinky).