Close
Pražská 1579, 274 01 Slaný

Jak vybrat sprchovou hlavici

Jak vybrat sprchovou hlavici

Sprcha už dávno není jenom funkční záležitostí, ve které bychom neochotně, z nutnosti, strávili co nejkratší dobu a zase si šli po svém.

Spousta z nás v ní ráda stráví pár minut navíc, co jen nám rodinné rozpočty dovolí. A když je špatný den? Nic vám náladu nespraví víc než teplá sprcha, ideálně s pečlivě vybranou sprchovou hlavicí.

Sprchová hlavice, seznamte se!

Zhoršující se sucho v Česku a účty za vodu mohou být pro někoho znamením, aby se ve sprše příliš nezdržoval, pro někoho je to maximální relax a radši si odpustí přitápění v zimě než chvilku postát pod vodou, která dokáže smýt nejen onu hmatatelnou špínu a prach, ale i negativní myšlenky.

Aby to ovšem celé klapalo, je potřeba nepodcenit výběr sprchové hlavice, která je srdcem celé sprchy. Chcete si každý pobyt v tomto báječném zařízení užít? Pak nás následujte!

Sprchová hlavice

Vlastnosti sprchové hlavice, na kterých záleží

Tím, na co byste se měli při výběru sprchové hlavice zaměřit nejdřív, je velikost a průtok. S miniaturní hlavicí byste se pořádně namáhali, abyste dopřáli vodu každému kousku svého těla. A naopak – v malé sprše byste s velkou hlavicí mohli pěkně bojovat.

  • Náš tip: Chcete, aby si u vás doma sprchování užil úplně každý? Pak vás určitě napadlo, v jaké výšce je sprchová hlavice ideální. Ať už máte pevný panel, nebo ruční sprchovou hlavici a posuvný držák, dovolte, aby měl i nejvyšší člen domácnosti sprchu aspoň 15 centimetrů nad hlavou.

Průtok je zase důležitý, co se konečného požitku týče. Znáte něco horšího než sprchu, kterou aby člověk skoro přemlouval, protože místo masáže se dočkáte nevýrazného šimrání?

Průtok vody

Průtok ale je důležitým parametrem, i když hledíte na spotřebu vody. Zatímco neúsporné hlavice propustí během minuty 15–20 litrů, u úspornějších modelů jde o 6–8 litrů. Ostatně zkusit si to můžete sami, pokud nevíte, do které kategorie spadá vaše hlavice. Stopněte si minutu a nechte proudit vodu do nádoby, jejíž objem znáte nebo ho v ní můžete změřit.

Sprchová hlavice - průtok vody

Takže jak vybrat eco sprchovou hlavici, která vám pomůže šetřit, když zjistíte, že ta vaše není úplně z nejúspornějších? Vlastně už to padlo. Sledujte průtok vody. V případě, že máte doma nehospodárnou hlavici a nechcete investovat do nové, službu vám prokáže spořič, který se dá namontovat mezi baterii a sprchovou hadici.

Další variantou je pak sprchová hlavice s perlátorem. Perlátor vám i v tomto případě (stejně jako třeba u umyvadlové baterie) smísí vodu se vzduchem. Tím se vytvoří plné kapky, které vaši pokožku oblaží, a zároveň hlavicí neproteče tolik vody.  

Ruční vs. hlavová hlavice

Ruční hlavice je klasika, na kterou nedáme dopustit. Jednoduše ji držíme v ruce a směrujeme ji tam, kde se chceme umýt. Hlavová hlavice se vyznačuje většími rozměry a zajišťuje proudění vody shora na celé tělo naráz. Jde jen o to, čemu vy sami dáváte přednost a co máte radši. A pokud si nemůžete vybrat, berte třeba obojí!

Ruční vs. hlavová hlavice

Ale pozor – chcete-li si užívat více vody pod větší hlavicí, je potřeba mít dostatečný odtok vody, abyste se ve sprše brzy nekoupali nebo aby se voda nedostala tam, kam nechcete.

Chytrá sprchová hlavice

Po chytrých telefonech, televizích a hodinkách jsou tu i chytré sprchové hlavice. V čem jejich inteligence spočívá?

Chytrá sprchová hlavice vám napoví, jaký je aktuální průtok vody, a to efektním osvětlením. Upozorní vás tak na to, že vaše sprchovací chvilka může mít neblahé následky na vyúčtování. Když si k hlavici stáhnete i příslušnou aplikaci, můžete mít jasno v tom, kolik vás jedno sprchování stojí. Zároveň můžete mít uložené i stovky takových sprchování, které pak lze vzájemně porovnávat. Cesta k úsporám? Jednoznačně ano!

Materiál sprchové hlavice

Dříve by nás to asi nenapadlo, ale dnes už se řeší i materiál sprchové hlavice. Jde tedy hlavně o to, že ta nejrozšířenější varianta – sprchová hlavice kovová – dokáže při menší míře opatrnosti třeba poškrábat sprchu, vanu nebo dlažbu. Stačí, když vám vypadne z ruky. Ještě větší paseku dokáže nadělat kovová hadice, proto už není výjimkou její poplastování. 

  • Víte, že nejrůznější hlavicetrysky nebo dokonce sprchové osvětlení se začaly vyrábět v 80. letech 20. století? O historii koupelen toho ale víme mnohem víc!

Jak vyčistit sprchovou hlavici

Aby sprchová hlavice fungovala, jak má, je potřeba se o ni pravidelně starat. Nejrůznější nánosy jednak znesnadňují její fungování, jednak na ní nepěkně vypadají.

Jak vyčistit sprchovou hlavici

Do čištění se můžete samozřejmě pustit s chemií k tomu určenou. Obecně ale v současnosti dáváme přednost šetrnějším řešením. Proto víme, že si vystačíte třeba jen s octem, vyřazeným kartáčkem na zuby a párátkem. Když ocet zahřejete (aby nebyl úplně vroucí, jen teplý) a necháte v něm odmontovanou hlavici ponořenou necelou hodinku, podstatného množství špíny se zbavíte. Zbytek potom poměrně snadno vyčistíte kartáčkem, případně ty nejmenší záhyby párátkem. A je to!