Close
Pražská 1579, 274 01 Slaný

Kávová koupel: Co to je a jaké jsou její přínosy?

Kávová koupel: Co to je a jaké jsou její přínosy?

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě, který má celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Lidé ji milují pro svůj povzbuzující účinek a skvělou chuť. Ale víte, že káva může být více než jen nápoj? Může být i součástí vaší koupelové rutiny!

Co to je kávová koupel?

Kávová koupel je stále populárnější alternativou tradičních relaxačních koupelí, jež nabízí řadu pozitivních účinků pro tělo i mysl. Lze ji považovat za jakýsi druh terapie, neboť navozuje člověku příjemný pocit.

Jednoduše řečeno, kávová koupel představuje horkou lázeň, do které se přidá mletá káva. Tímto způsobem vznikne lahodně vonící a uvolňující koupel prospěšná pro vaše zdraví a pohodu.

Co to je kávová koupel

Přínosy kávové koupele

Pobyt v teplé vodě s mletou kávou má na člověka blahodárný vliv hned z několika důvodů.

Omlazení pokožky

Káva obsahuje velké množství antioxidantů, které chrání pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály. Kávová koupel tak může díky pozitivním vlastnostem kávy pomoci omladit pokožku a zlepšit její vzhled.

Odstranění toxických látek z těla

Kofein obsažený v kávě má diuretické účinky, což znamená, že vylučuje přebytečnou vodu z těla. Když se vykoupete v kávové lázni, bude to mít obdobný efekt. Kávová koupel tedy pomáhá odstraňovat z těla toxické látky.

Zlepšení krevního oběhu

Teplá koupel s kávou přispívá ke zlepšení krevního oběhu. Tělo se působením horké vody více prokrvuje a díky kofeinu se cévy rozšiřují, takže krev může lépe proudit. To může být prospěšné například pro osoby, které trpí různými krevními a cévními problémy.

Uvolnění svalového napětí

Kávová lázeň má kromě uklidňujícího a relaxačního účinku také pozitivní vliv na odstranění stresu a snížení svalového napětí. Teplá voda obecně napomáhá uvolnit kůži, svaly i klouby, což ocení lidé s opakovanými bolestmi svalů, bolestmi zad nebo se špatnou cirkulací krve.

Přínosy kávové koupele

Antidepresivní účinky

Káva obsahuje látku nazývanou kofein, která má antidepresivní účinky. Při kávové koupeli může kofein proniknout do těla přes pokožku a působit lokálně na nervový systém, takže deprese mohou odeznít mnohem rychleji.

  • Neláká vás kávová koupel? Zkuste bylinnou

Jak si připravit kávovou koupel?

Příprava koupelové kávové směsi není nic složitého. Potřebujete pouze horkou vodu, mletou kávu a vanu.

Postup přípravy kávové koupele:

  1. Napusťte vanu horkou vodou (cca 50–60 °C).
  2. Přidejte do vody mletou kávu. Doporučuje se asi 1–2 šálky mleté kávy na vanu.
  3. Smíchejte kávu s vodou a nechte působit asi 10–15 minut, aby se do vody uvolnily všechny účinné látky z kávy.
  4. Ponořte se do kávové koupele a užívejte si zaslouženou relaxaci.

Poznámka: Při přípravě kávové koupele je důležité dodržovat hygienická pravidla, aby se zabránilo vzniku infekcí. Vanu i koupelové potřeby důkladně vyčistěte a dezinfikujte před i po použití.

Příprava kávové koupele

Vyzkoušejte, nebudete litovat

Kávová koupel může být příjemným a uvolňujícím způsobem, jak vnímat oblíbenou kávu jinými smysly a zároveň udělat něco pro své zdraví. Při pravidelném kávovém „vanění“ můžete na vlastní kůži pocítit pozitivní účinky kávy od zlepšení krevního oběhu, omlazení pokožky až po odstranění škodlivých látek z těla. Jestli hledáte nový způsob, jak se uvolnit a posílit imunitu, určitě byste měli vyzkoušet kávovou koupel.